Dísznövények

Ide írhatod maximum 250 karakter hosszúságban a honlap leírását ill. szlogenjét. A leírás fontos a weboldal látogatottá tételében, ezért érdemes jól megszövegezni.

 
A növények fényigénye
 
A szobanövényeknek a növekedéshez és fejlődéshez fényre van szükségük. Nemcsak a fény minősége, de a mennyisége is fontos.
 
A szobanövények sohasem nőnek olyan gyorsan, mint őshonos rokonaik, bár jól alkalmazkodnak a lakásban uralkodó hőmérséklet-, nedvesség-, tápanyag - és fényviszonyokhoz; a természetes élőhelyükétől eltérő körülmények miatt növekedésük lelassul. Így termeszthetünk lakásunkban olyan növényeket, amelyek a természetben hatalmasra nőnek.
 
Megvilágítás
 
Ha nem megfelelő a fény mennyisége vagy minősége, a növény egy idő után elpusztul. Próbáljunk a növény számára természetes élőhelyéhez hasonló környezeti feltételeket teremteni. A trópusok árnyékos erdeiből származó növényeknek mások a szükségleteik, mint a napsütésnek kitett sivatagokban élőknek.
 
Miért kell a fény?
 
Az életben maradáshoz a gombák kivételével valamennyi növénynek fotoszintézisre van szüksége. Fény nélkül a növény az elraktározott keményítőn és cukron él; ha nincs, vagy nem megfelelő a fényforrás, hogy felfrissítse a növény szükségleteit, az gyorsan elhasználja az elraktározott tápanyagokat. A természetes körülmények között árnyékban vagy félárnyékban élő növények lassabban kötik meg a széndioxidot (CO2), mint azok, amelyek a közvetlen napsütéshez szoktak hozzá. Ennek eredményeképpen az erős fény gyorsabban szétrombolja az árnyékot szerető növény klorofillját, mint ahogy azt a növény újra tudná termelni. Fokozódik a párologtatás, végül a növény lekókad, sőt, el is pusztulhat. Sok árnyékkedvelő növény, például a páfrányok levelei vékonyak. Az aktív növekedéshez a fotoszintézis mértékének meg kell haladnia a légzés mértékét; fordított esetben a növény fonnyadni kezd. Az ideális az, ha a fotoszintézis mértéke kissé haladja meg a légzés mértékét. Mivel a fény nagyon fontos a fotoszintézishez, növényeink növekedési sebessége a kapott fény mennyiségétől függ.
 
Mivel a növény a fény felé növekszik, ha nem ügyelünk rá, féloldalassá válik.
 
Ha a növényt ellenkező oldalára fordítjuk, visszahajlik, eltorzul és megnyúlik.
 
Jelöljünk meg x-szel egy kezdőpontot a cserépen, és az egyenletes növekedés érdekében néhány naponként forgassuk el 180°-kal.
 
A FOTOSZINTÉZISRŐL RÖVIDEN
 
A fény energiát ad át, mely aktiválja a klorofillt (zöld pigment) a növény leveleiben. A folyamat a színes levelű növényekben is ugyanígy játszódik le. A klorofill olyan folyamatot indít el, amelynek során a széndioxid és a víz egyesüléséből a növények tápanyagai, keményítő és cukor keletkeznek. Az utolsó szakaszban a növényi sejtek energiává és új sejtekké alakítják át a tápanyagot.
 
A megfelelő megvilágítás kiválasztása
 
A különböző helyiségeknek eltérőek a fényviszonyaik. A fény mérésére használjunk fényképészeti fénymérőt, és ennek megfelelően helyezzük el növényeinket. Vegyük figyelembe az évszakokkal változó fényviszonyokat, hiszen a téli és a nyári fényviszonyok igencsak eltérőek. Tükröket vagy halvány színes festéket használjunk a szórt fény növelésére, illetve sötét színeket a fény csökkentésére. Függönyökkel és redőnyökkel is biztosíthatjuk a megfelelő árnyékolást. A fénykedvelő növényeket az árnyékkedvelők fölé helyezzük. Az egyenletes növekedés kedvéért minden öntözéskor forgassuk el a növényeket negyed fordulattal. A bimbós növényeket ne mozgassuk, mert könnyen lehullajthatják bimbóikat.
 
Fényképészeti fénymérővel ellenőrizzük a különböző szobák fényszintjeit.
 
A közvetlen napsütésre érzékeny növényeket redőnnyel óvhatjuk.
 
Ha tükör elé helyezzük a növényt, a visszavert fényt is hasznosítani tudja.
 
Rendszeres ablaktisztítással akár 10%-kal több természetes fényt juttathatunk növényeinkhez.
 
☺ Az északra néző szobákat nem éri közvetlen napfény; a téli fény gyenge, a nyári pedig szórt. Az ilyen helyiségekben a hőmérséklet általában sokkal alacsonyabb, mint a délre vagy nyugatra néző szobákban. Az egész lakásban itt a legkiegyenlítettebb a fényerősség-eloszlás: megfelelő elhelyezés páfrányok, begóniák és számos más levéldísznövény részére. A fény mennyisége a virágzás megindulásához valószínűleg nem elegendő, kivéve, ha a helyiségbe sok visszavert fény jut.
 
☺ A délre néző szobák a nyári hónapok alatt szinte folyamatos napfénynek vannak kitéve, és télen is ide jut a legtöbb fény. A fény mennyisége sok fénykedvelő növénynek kedvez, ám könnyen előfordulhat, hogy a déli ablakpárkányban uralkodó meleget nem viselik el a növények. Gondoskodnunk kell a szellőztetésről. A begóniák nem kedvelik a déli fekvésű szobákat, a nyáron virágzó kaktuszok és más fénykedvelők viszont jól érzik magukat itt. A télen nyíló kaktuszokat nyáron hűvösebb helyiségben kell pihentetni. A legtöbb fűszernövény szereti a déli ablakpárkányt (ügyeljünk a fonnyadás jeleire); a Coleus, a Bougainvillea és a Citrus a tűző napfényt kedvellik.
 
☺ A keletre néző szobákban napkeltétől délig süt be a nap, így a növények sok fényt kapnak, de a perzselő hőség már nem éri őket. A keleti fekvés kedvező a Hoya, a Saintpaulina és a mikulásvirág számára.
 
☺ A nyugatra néző szobák hamar felmelegszenek, főleg nyáron: itt a növényeket az ablaktól távol helyezzük el. A nyugati fekvésű helyiségek sok, néha túl sok fényt kapnak. Olyan növényeket tartsunk itt, amelyeknek sok közvetlen napfényre van szükségük; ilyenek pl. a Pelargonium, a Begonia semperflorens, és az Allamander - valamint számos más virágos dísznövény.
 
A FÉNY HATÁSA
 
Túl sok fény
 
Ha túl sok fény éri a növényt, az a következőket eredményezheti:
 
☺ a színes levelű növények megfakulása
 
☺ a levelek elfordulnak a fényforrástól
 
☺ az új levelek túl apróra nőnek
 
☺ a nap legmelegebb szakaszában a növény lekókad
 
☺ színtelen és élettelen levelek
 
A túl sok fénytől a levelek megbarnulnak, megperzselődnek, elhalványulnak és összeráncosodnak.
     
 
A fényhiány miatt apró, sárga levelek fejlődnek, a virágzat elsatnyul és elvész a levelek tarkasága.
 
Túl kevés fény
 
A túl kevés fény a következőket okozhatja:
 
☺ megnyúlt, sápadt levelek
 
☺ erőtlen, megnyúlt szár
 
☺ az új levelek túl apróra nőnek
 
☺ az alsó levelek felpöndörödnek és lehullanak
 
☺ a nyári növekedés elmarad
 
☺ lehulló vagy gyorsan hervadó bimbók
 
☺ nincs virágzás
 
☺ a levelek tarkaságát egyszínű zöld pigment váltja fel
 
Egyéb okok
 
Számos tünetet eredményezhetnek a fénytől független vagy azzal összefüggésben lévő egyéb tényezők is.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 2
Heti: 8
Havi: 5
Össz.: 4 595

Látogatottság növelés
Oldal: Növényápollás-A növények fényigénye
Dísznövények - © 2008 - 2024 - disznoveny-portal.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »